מבזקים

האישום: ניהלו תיקים בלי רישיון, העלימו מס ושיחדו פקיד

הבטיחו תשואות חריגות ללקוחות וזכו בכתב אישום • מחלקת ניירות ערך בפרקליטות ת"א הגישה כתב אישום נגד שלשה אזרחים שלכאורה ביצעו תרמית בניירות ערך: חלקם מואשם בשוחד וניסיון לשידול בשוחד של פקיד בנק, ניהול תיקי השקעות ללא רישיון, ועבירות נוספות

כלכלי13.9.2018 | 14:46

צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) הגישה היום לבית משפט המחוזי בת"א כתב אישום נגד מוטי כהן, ליעם ישראל, ועוז פיינר המייחס להם ביצוע עבירות תרמית בניירות ערך.

כתב האישום מייחס למוטי כהן וליעם ישראל עבירות של תרמית בניירות ערך, גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה, עבירות מס הכנסה, עבירות איסור הלבנת הון ועבירות על פי פקודת פשיטת רגל. בנוסף, כתב האישום מייחס לליעם ישראל עבירות של הצעת שוחד וניסיון לשידול בשוחד של פקיד בנק.

על פי עובדות כתב האישום, מוטי כהן וחברו הקרוב ליעם ישראל התקשרו בשנים 2013 – 2015, בהסכמי ניהול תיקים מול כ-80 משקיעים שונים וניהלו את תיקיהם ללא רישיון ניהול תיקים. במהלך גיוס הלקוחות, הציגו מוטי כהן וליעם ישראל מצגי שווא שכללו בין היתר הבטחות לשיעורי תשואה חריגים. במהלך ניהול התיקים, שלחו מוטי כהן וליעם ישראל את ידם בכ-3 מיליון ₪ מכספי מרבית הלקוחות, תוך שביצעו כ-2,400 עסקאות עצמיות ומתואמות בין חשבון שבשליטת החשודים לבין חשבונות הלקוחות.

על מנת להסתיר את ההפסדים שנגרמו בחשבונות הלקוחות, ביצעו הנאשמים אלפי עסקאות עצמיות ומתואמות נוספות בין חשבונות המשקיעים השונים, תוך שיצרו רווחים זמניים למשקיעים שהפסידו את כספם על חשבונם של משקיעים אחרים.

לפי כתב האישום, השניים השתמשו בין היתר גם בחשבונו של עוז פיינר לשם הסתרת מקורם של הרווחים האסורים. במסגרת זו, יצרו רווחים תרמיתיים לחשבונו של פיינר והורו לו על העברתם לידיהם במזומן או בהעברות בנקאיות תוך שהשאירו בידיו עמלה.

על פי כתב האישום, מוטי כהן וליעם ישראל לא דיווחו למס הכנסה על רווחיהם התרמיתיים מן הפעילות העסקית שתוארה לעיל. בנוסף, ליעם ישראל, אשר היה פושט רגל בתקופה הרלבנטית, הסתיר מן המנהל המיוחד את רווחיו התרמיתיים וכן את שותפותו עם כהן בחברות שבאמצעותן פעלו.

כתב האישום הוגש על ידי עו"ד עידן שוורץ ועו"ד ניר סרי מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ונחקר על ידי מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך בסיוע של מחלקת חקירות מס הכנסה מחוז ירושלים ומחלקת חקירות של הכונס הרשמי.

ביזנעס - לכתבות נוספות באתר לחצו כאן

שתף כתבה זו