מבזקים

לילה שקט: כמעט חזרה לשגרה בעוטף עזה

אחרי הדיווחים על הפסקת אש, שקט בעוטף חזרה מאז אתמול בשעה 21:14. פיקוד העורף: הלימודים והקייטנות יתקיימו במרחב מוגן, הרכבת ישראל מקו אשקלון שדרות חזרה לפעולה. השר אריאל: "לא מבין את ההתנהלות של שר הביטחון"

בטחוני10.8.2018 | 09:05

בחור ישיבה מתגונן בעקבות שמיעת אזעקה במהלך נסיעת רכבת בין אשקלון לשדרות. צילום: אלישיב בוחבוט

חזרה לרגיעה? אתמול בשעה 21:14 נשמעה בעוטף העזה האזעקה האחרונה (נכון לעכשיו) מה שמראה שהדיווחים על הסכם הפסקת אש בין ישראל לחמאס בתיווך מצרים ושליח האו"ם למזרח התיכון, נקולאי מלדנוב אכן נכונים.

כזכור, אמש דווח ברשת אל ג'זירה כי הצדדים הגיעו להסכמה על הסכם הפסקת אש החל מהשעה 22:45, דיווחים אחרים טענו כי ההסכם ייכנס לתוקף מחצות, אך בפועל כבר יותר משעה וחצי קודם לכן נורתה הירייה האחרונה.

בישראל סירבו לאשר את הדיווח וגורם ישראלי רשמי מסר כי הוא אינו נכון אך ככל הנראה מדובר במדיניות הישראלית הקבועה שלא מאשרת הסכמות עם ארגון הטרור חמאס אלא מייסמת בפועל את המדיניות של "שקט ייענה בשקט".

בכיר ברצועת עזה התייחס הבוקר לדיווח על הפסקת אש ואמר לערוץ "אל-ג'זירה" כי הפלגים החליטו להפסיק את ההסלמה אתמול בחצות, והודיעו על כך למתווכים במצרים וקטאר, וכן לשליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדאנוב.

בעקבות הלילה השקט פרסמו היום בפיקוד העורף הוראות מעודכנות לתושבים בעוטף עזה ובעיר נתיבות. בעוטף עזה מותר להתכנס עד 500 איש בשטח סגור, הלימודים והקייטנות יתקיימו במרחב מוגן תקני בלבד, מקומות עבודה רק בתנאי וקיים מרחב מוגן תקני שניתן להגיע אליו תוך זמן ההתגוננות, שירותים לקהל הרחב יתקיימו במתכונת מצומצמת ועבודות חקלאיות אסורות. לתושבי נתיבות מותר להתכנס עד 300 איש בשטח פתוח ו-500 איש בשטח סגור, קייטנות ולימודים רק במקומות מוגנים ואין מגבלה על לימודים או שירותים ציבוריים. כמו כן, רכבת ישראל מקו אשקלון שדרות חזרה לפעולה כסדרה אך חוף זיקים עדיין סגור לציבור.

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', אמר הבוקר בראיון ל'רשת ב' כי "זו מציאות בלתי אפשרית. דינו של פצמ"ר לעבר עוטף עזה – דינו כטיל שנורה לעבר ת"א או באר שבע. אין פה אזרחים סוג א' או סוג ב', לכולם מגיע שקט וגם ילדי עוטף עזה ושדרות צריכים לחיות חיים נורמליים".

ראש מועצת אשכול גדי ירקוני תקף בגלי צה"ל את הצהרות הצבא על אפשרות לפינוי יישובים בשעת הסלמה: "זה עשה נזק גדול. הייתי צריך להרגיע את התושבים חצי יום כי עבורנו אנחנו במערכה כבר 140 ימים".

שר החקלאות אורי אריאל התייחס הבוקר בראיון לרשת ב' למתיחות בדרום ואמר כי ההרתעה הישראלית נפגעה. "הצד השני לא נרתע, אלא להיפך. יש תהליך לא טוב, לאורך שנים, שפוגע בתושבי ישראל ובכבוד המדינה ואין סיבה. אנחנו יכולים וצריכים להכריע את החמאס. אני לא מבין את ההתנהלות של שר הביטחון", אמר השר אריאל.

חדשות JDN

שתף כתבה זו