מבזקים

נתניהו שוחח עם ליצמן וליברמן: לפתור את נושא הגיוס וללכת לבחירות במועדן

במפלגות החרדיות מקווים כי נתניהו אכן רציני בכוונתו, וכי ליברמן יעדיף להישאר עוד כמה חודשים במשרת שר הביטחון ויאפשר להתקדם עם החוק למרות השינויים הנדרשים במתווה. היום שוחח ראש הממשלה בנושא עם סגן השר ליצמן ועם שר הביטחון

פוליטי8.8.2018 | 18:20

יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום בנפרד עם סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן ועם שר הביטחון אביגדור ליברמן, מתוך מטרה לפתור את משבר חוק הגיוס ולהביא לאישור החוק בקריאה שנייה ושלישית. ממפלגת הליכוד נמסר כי "יש רצון משותף לפתור את נושא הגיוס וללכת לבחירות במועדן". עוד נמסר ממפלגת השלטון כי "הדיונים יימשכו בשבועות הקרובים".

כזכור, אחרי שחוק הגיוס החדש אושר בקריאה ראשונה, בתמיכת יש עתיד ובהיעדרות הסיעות החרדיות, ביקשה המדינה מבג"ץ להאריך את מועד פקיעת החוק הנוכחי מחודש ספטמבר – המועד שקבע בג"ץ לפני כשנה, עד לחודש אפריל 2019 – תום מושב החורף, וזאת, מתוך מטרה לצלוח מעל המהמורות הפוליטיות ולהביא את החוק, לאחר אי אילו שינויים לאישור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית.

אך בג"ץ החליט להיענות חלקית לבקשת המדינה לדחות את מועד פקיעת חוק גיוס החרדים וקבע כי על הכנסת להעביר חוק גיוס חדש עד ל- 2 בדצמבר 2018. למרות שמדובר בדחייה של ארבעה חודשים, המשמעות היא כי לממשלה יש חודשיים בלבד מיום פתיחת מושב הכנסת ועד לפקיעתו של חוק הגיוס הנוכחי.

במערכת הפוליטית מעריכים כי החלטת בג"ץ מגבירה משמעותית את הסיכוי כי הבחירות יוקדמו וזאת בשל חוסר יכולתה של הקואליציה להעביר את חוק הגיוס החדש בקריאה סופית בפרק זמן זה. יחד עם זאת, ההחלטה הסופית בעניין תהיה של ראש הממשלה בנימין נתניהו שיכריע האם לנסות בכל זאת להעביר את החוק החדש למרות סדר הזמנים הקצר או לוותר ולהעביר חוק לפיזור הכנסת בתחילת מושב החורף, ואחרי העברת חוק פיזור הכנסת תשוב המדינה לבג"ץ ותבקש הארכה נוספת עד לאחר מועד כינון הממשלה הבאה.

גורם חרדי אמר לJDN כי בכל מקרה מדובר במצב מורכב ולכאורה לא יהיה מנוס מהקדמת הבחירות. ראשית לכל חשוב לציין כי בכל מקרה לא מדובר בקיצור משמעותי של חיי הקואליציה, שכן בכל מקרה, מושב החורף הקרוב אמור להיות המושב האחרון של הכנסת הנוכחית. עם זאת, הוא מזכיר כי בהוראת האדמו"רים החברים במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, הודיע סגן השר ליצמן כי אם התיקונים לחוק לא יתקבלו – הם ייאלצו לפרוש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר הודיע כי בכל מקרה הוא לא יסכים לצמצם את הקואליציה ולהמשיך עם ש"ס ודגל התורה בלי אגודת ישראל, וכי במקרה כזה הוא יפרק את הממשלה ויקדים את הבחירות. במקביל, שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע כי יתנגד לשינויים, וקיים חשש כי יחליט לפרוש אם יקבלו את דרישות החרדים, ובכך יביא אף הוא להקדמת הבחירות.

עם זאת, הגורם הפוליטי החרדי הזכיר כי נתניהו אמר לאחרונה לראשי מפלגות הקואליציה "אני מעוניין שהבחירות יתקיימו סמוך למועד החוקי". לדבריו, במפלגות החרדיות מקווים כי נתניהו אכן רציני בכוונתו, וכי ליברמן יעדיף להישאר עוד כמה חודשים במשרת שר הביטחון ויאפשר להתקדם עם החוק למרות השינויים של המפלגות החרדיות, ובכך יוכיח לשר האוצר משה כחלון שפתח בשבוע האחרון בקמפיין בחירות נרחב, כי הקדים מעט.

ח"כ אורי מקלב מדגל התורה הביע את ביטחונו בכך שניתן, למרות הדד ליין הקצר של בג"ץ, להעביר את חוק הגיוס בקריאה שנייה ושלישית. "תהליך החקיקה נמצא בסופו כך שלוח הזמנים החדש יאפשר את סיום חקיקת החוק שעיקרו הכרה בערך ובחשיבות המשך לימוד התורה בארץ ישראל", אמר מקלב.

יו"ר סיעת ש"ס בכנסת, ח"כ יואב בן צור אמר בתגובה כי "ממשלת ישראל צריכה לרכז כעת את כל המאמצים על מנת לתקן עוולה רבת שנים ולהסדיר את מעמדם של טובי בחורינו, לומדי התורה, המקדישים את כל זמנם ומרצם למען ארץ ישראל וחיזוק צביונה היהודי" עוד הוסיף ח"כ בן צור: "לא די להצהיר שוב ושוב שישראל היא מדינה יהודית, יש לפעול על פי הערכים היהודיים גם אם הדבר דורש טיפול בסוגיות רגישות כמו עצירת הרדיפה של לומדי התורה והסדר מעמדם ע"פ המועד שנקבע ע"י בג"ץ".

חדשות JDN

שתף כתבה זו